Regény

Ha regényt akarsz írni, esetleg ötleteket vársz itt megtalálod!

Hibák

Az alábbiakban felsorolom azokat a hibákat, melyek a  leggyakrabban előfordulhatnak:

- túl kevés az esemény, nem cselekményes a történet

- a történet zavaros, érthetetlen, kusza (a szerkesztés hiánya)
Ez főleg kezdő írókkal fordul elő. Nekilátnak a mű elkészítésének, de belezavarodnak a saját történet mesélésükbe. Kiváló példa erre Fábry Sándor humoros megjegyzése: na ebből most hogy jövök ki! (sokan kíváló humoristának ismerik Fábry Sándort, de ő mindemelett egy elismert dramaturg szakember!)

- a szereplők jellegtelenek (ez elsősoban a dialógusokban mutatkozik meg)

- a történetben sok a plagális rész. Ez előfordul kezdő íróknál is, de főleg a szerelmes regények szerzőire jellemző. Sokszor úgy elnyálasítják a történetet, hogy az már nevetségessé válik. ( Ohh,nem... Ohh,de...:o) Induljunk ki a hétköznapokból, és vegyük észre, mi az amit kissé eltúloztunk. Ilyen példa a filmkomédiákban a lelőtt személy félórás nagy monológgal füszerezett haldoklási jelenete is. Persz ott, ez direkt erre van kihegyzve.

- hosszú tájleírások. A mai modern irodalomban, ellentétben pld. Jókaival, Gárdonyival vagy Vernével, már nem szokás. De ez nem jelenti azt, hogy nem is szabad. Ha a történet megkívánja akkor ez természetes. A régi írók nem véletlenül írtak hosszas tájleírásokat. A kiadók ezt el is várták tőlük. Nem csak a szórakoztatás volt a cél, hanem elrepíteni az olvasókat messzi ismeretlen tájakra, korokba. Egy vidéki parasztleány vagy városi kispolgár talán egész életében nem jutott messzebbre a szomszéd falunál. És ez volt a jellemző, még a gazdagabb polgárokra is. Így nekik nekik pontosan le kellet írni a helyszíneket, hogy azt maguk elé tudják képzelni. De ma, a vizuális forradalom korában, erre már igen ritkán van szükség. A televízió és az internet annyi képi információval gazdagítja az elménket, hogy elegendő csak megemlíteni egy-egy helyszín nevét, és már képek tucatjai jelennek meg a szemünk előtt. (érdekességként említem meg: a mai gyerekek sokat panaszkodnak klasszikus íróink könyveinek olvasásakor, hogy túl sokáig "nem történik semmi". És miért van az, pld. hogy három teljes oldalon át tart, míg egy kis ladik megfordul a Dunán. Mivel ezek a regények a fentebb említett elvek szerint lettek megírva, tűnnek a mai gyerekek számára nagyon unalmasnak). 

- lehetőleg ne kezdjük a történetet mellékszállal.
Írok egy elrettentő példát. A történetünk elején két hátizsákos fiatal, fotó aparáttal felszerelkezve kalandozik az egyik hegyekkel és völgyekkel tarkított nemzeti parkban. A céljuk, hogy fotókat készítsenek egy középiskolai pályázathoz. Amint ott bóklásznak észreveszik, hogy az alattuk húzódó völgyet sűrű füst fedi. Elindulnak visszafelé az úton, hogy mielőbb visszajussanak a turistaházba, de ekkor látják, hogy az erdőtűz egyre közelebb és közelebb kúszik feléjük. Menekülni kezdenek. A nagy rohanásban az egyik fiatal elesik, és megsérül a lába. A társa hátrahagyva a technikai felszerelést, a barátját menti. Körülöttük már ropog az erdő.  Ég az aljnövényzet, a fejükre lángoló ágak zuhannak. Aztán hirtelen észrevesznek egy utat, amelyik a védelmet nyújtó sziklák felé vezet. Azon sietnek tovább, és kijutnak a sziklák tövébe. A hős fiatal  lefekteti a sziklára sérült társát, és a mobiljáért nyúl, hogy segítséget kérjen. És ekkor az erdőből, hatalmas bőgéssel, egy lángoszlop tör ki, és mindkettőjüket porrá égeti. A következő jelenetben már  a helyi tűzoltóparancsnok otthonában vagyunk. Reggeli lustálkodásából  a telefon csörgése riasztja fel. Közlik vele, tüzeket észleltek a környező erdőben.
A hiba egyértelműen látszik. Végig azt hisszük, hogy a két szimpatikus fiatal a történet főszereplője. Abban bízunk ( és izgulunk), hogy megfognak menekülni, aztán egyszer csak porrá égnek. Teljesen rossz verzió. A történetet azzal kellet volna kezdeni, hogy a tűzoltóparancsnok jelzi a feletteseinek, hogy tűz tombol az erdőben. Követeli, hogy tiltsák meg a túrázást a hegyekbe,  mert ennek súlyos következményei lehetnek. Mire azt a választ kapja, hogy ez sérti a városka gazdasági érdekeit, mivel a turizmusból élnek. Próbálják meg felhajtás nélkül, titkon eloltani a tüzeket! Ha ezután  látjuk a fent leírt eseményeket a fiatalokkal. akkor a történet már az elején egész más megvilágításba kerülne. De így? A fiatalok drámája után tényleg úgy folytatódik a sztori, ahogy azt utólag leírtam, de hogy miért a fiatalok halál tusájával kezdődött a regény, azt egyszerűen nem tudom megérteni.  Gondolom a szerző valami nagyon hatásossal akart indítani. A történet hasonló, mint Spielberg Cápa című filmje, csak annál sokkal ócskább.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 8
Havi: 6
Össz.: 5 326

Látogatottság növelés
Oldal: Gyakori hibák
Regény - © 2008 - 2024 - regeny.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »